OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Předchozí téměř devět let starý Šílený Max: Zběsilá cesta byl za mě nejlepším příspěvkem do celé série. Bezkonkurenčně. George Miller si ho vypiplal k dokonalosti. A i dnes téměř osmdesátiletý režisér ukazuje záda všem, kteří by se chtěli pokoušet o něco podobného. Vybudoval fantaskní postapokalyptický svět s vůní pouště, krve a benzínu, dal mu postavy a barvy, které žádný tvůrce před ním. Používal k tomu povětšinou velmi specifický vizuální jazyk. Nebyl zbytečně ukecaný ani dějový. Příběh předchozího dílu šel shrnout do banálního cesta tam a zase zpátky. Ale prostě vás to zajímalo. Postavy nepotřebovaly dlouhé dialogy, aby mezi nimi byla téměř hmatatelná chemie. Mnoho lidí snilo o tom, že by figury, jež se jen na chvíli mihnuly v předchozím filmu, mohly dostat samostatný biják.
Furiosa jako nejviditelnější z těchto nově představených postav je tak logickou volbou. Byla druhou nejdůležitější postavou předchozího dílu, takže zpracovat její příběh se přímo nabízelo. Už při sledování Zběsilé cesty chtěl fanoušek série vědět a vidět, jaký příběh se za jejím charakterem ukrývá. Kdo byla elitní pretoriánka, jež zradila Immortana Joea? Kde se narodila? Jak se dostala do týmu Immortana Joea? A jak ztratila svoji ruku? Na všechny tyto otázky se dozvíte odpovědi.
George Miller se dokonce rozhodl, že tu odpověď dostanete filmovějším a tradičnějším stylem, než tomu bylo minule. Rozuměj, bude tu spletitější příběh a vice dialogů. A možná to je ten problém. V minulosti dokázal vyprávět příběhy, které měly dialogy ohlodané na kost, a fungovalo to. Nyní je scénář mnohem promakanější a postavy si víc povídají, ale nemohu říci, že by to filmu prospělo. Hlavní záporák filmu, Dementus hraný Chrisem Hemsworthem, funguje skvěle na začátku, ale čím víc mluví a hlavně čím víc mluví s Furiosou, tím méně funguje chemie těchto dvou postav. To samé lze říci i o pokusu o romanci v rámci příběhu Furiosy, která není dostatečně budovaná a tak její finále není zdaleka tak emoční, jak by mělo být. V tomto ohledu měl film ambice, které v mých očích nedokázal naplnit.
Co ovšem funguje skvěle je vizualita a akčnost. Je tu jedna obrovská scéna, která je dost podobná tomu, co jsme viděli dříve, nicméně i přesto vás bude bavit každá její vteřina. Jedná se o útok na obrovský tahač. Celá akční scéna trvá neobvykle dlouho a nenechá vás vydechnout. Neustále vás překvapuje tím, co vidíte. Na tahač se útočí zprava, zleva, zepředu, zezadu i z nebes. Jsou tu k vidění rideři, již provozují něco jako vodní lyžování, jen na poušti. Je tu i pestrá škála různých kluzáků a vrtulových vznášedel. Podobných akčních scéna honiček v bizarních autech uprostřed pouště je tu samozřejmě více, ale tato scéna je jejich králem. To, co tu předvádějí kaskadéři, je na hranici možnosti. Výsledek je efektní jako máloco z jakýchkoliv konkurenčních filmů.
Když už jsme u té stylovosti. Furiosa: Sága Šíleného Maxe je samozřejmě po vizuální a akční stránce velmi cool filmem, který se jen těžko bude překonávat. Nicméně v porovnání se Zběsilou jízdou zůstává v pozadí, a to hlavně díky tomu, že nepřichází s ničím výrazně novým. Není tu žádná nová kultovní aranž, jako bylo bubenické auto, nebo industriální kytarista zavěšený na náklaďáku obrostlém repráky. Zkrátka ty nápady, které vás odpálily svojí kreativitou a ujetostí tu jsou, ale svým způsobem recyklované nebo jen s nepatrnou evolucí. Chybí mi ten woow efekt, který jsem měl v minulosti.
Možná na tom svoji zásluhu má i to, že celý film je viditelně digitálnější. Tam, kde byl předchozí díl výrazně fyzičtější, nastupuje zelené plátno. Kameraman Simon Duggan si s tím ale umí poradit a snaží se z toho vyždímat maximum, nicméně ta složka hmatatelnosti a řekněme i zemitosti, kterou měla Zběsilá cesta, tu chybí. I přes tohle žehrání a porovnávání musí zaznít jedno. Ten film je obrazově naprosto unikátní. Využívá mnohem více zajímavější práci s kamerou včetně zpomalovacích sekvencí. Do vizuální složky skvěle zapadá i hudba, o kterou se postaral opět Junkie XL.
Příběh je rozdělený na kapitoly, které mapují zásadní okamžiky ze života Furiosy. Od počátku v Zeleném Ráji až do místa, které přímo navazují na Zběsilou cestu. Pro někoho může být překvapující, že celkem dost času zpočátku trávíme s „dětskou“ Furiosou, kterou parádně ztvárňuje Alyla Browne. Má to o to těžší, že většina scén s ní je z její strany bez dialogů. Přesto naprosto přesně víte, co si myslí. Anya Taylor-Joy je další trefa do černého. Doteď mě nepřestává udivovat, kolik má tato mladá herečka poloh, jež zvládá bez mrknutí oka. Nepamatuji si nějaké dvě herecké role, které by si byly vzájemně podobné a nepamatuji si ani jednu roli, ve které by byla herecky slabá. Trochu mě mrzí, že dvě místa v příběhu, kde se mohla mnohem více herecky vyřádit, jsou vlastně poměrně zrychlená. Tím prvním je její romantický vztah a tím druhým pak válka, která je v rámci příběhu odvyprávěna jen velmi zkratkovitým způsobem.
Ačkoliv se může zdát, že tady celkem dost nadávám, Furiosa je dobrý film. Film, který vás svojí akční stránkou a vizualitou omámí tak silně, že si vlastně ani neuvědomíte, že vám nefunguje mozek a vy se jen bavíte tím, co se děje na plátně. George Miller tu vybudoval další velkou část světa a já mu mohu jen přát mnoho zdraví a vytrvalosti k tomu, aby další díl ságy Šíleného Maxe plánovaný na rok 2026 posunul laťku ještě o kousek dál.
Více příběhu, více dialogů, více ze světa Šíleného Maxe. Ale...
7 / 10
Vydáno: 2024
Stopáž: 148 min.
Austrálie / USA, 2024, 148 min
Režie: George Miller
Scénář: George Miller, Nick Lathouris
Kamera: Simon Duggan
Hudba: Tom Holkenborg
Hrají: Anya Taylor-Joy, Chris Hemsworth, Tom Burke, Lachy Hulme, Alyla Browne, George Shevtsov, Nathan Jones, Josh Helman, Angus Sampson, John Howard, Charlee Fraser, Elsa Pataky, David Field, Matuse, Ian Roberts, David Collins, Daniel Webber, Rahel Romahn, Goran D. Kleut, Clarence Ryan, Tim Burns, Josh Randall, Florence Mezzara, Dawn Klingberg, Richard Norton, Jacob Tomuri, Nat Buchanan, Bryan Probets, Ben Smith-Petersen
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.